vchilka.in.ua 1

Програма Електронної бібліотеки в Україні.

Деякі думки американської команди щодо цього.

Девід Бішоп, почесний директор бібліотеки Норствестернського університету.

Мушу зауважити! Це є швидше текст промови, аніж публікація, тому
тут бракуватиме довідок та цитат, що ви їх зазвичай зустрінете у
публікації
.


Мені дуже приємно знаходитись тут і говорити про Українську
електронну бібліотеку, програму перспективної команди Сполучених
Штатів Америки, яка працювала разом з Національним університетом
Києво - Могилянська Академія задля отримання дозволу від Агенції
інтернаціонального розвитку.

Сьогодні, я б хотів поговорити про дві речі. Спершу, я б хотів сказати про
моє дослідження, яке я робив, вивчаючи американські бібліотечні
організації, що в подальшому могли стати зразками для формування
Української електронної бібліотеки. Про одну з таких організацій я
розповім згодом. По-друге, я б хотів поговорити про вищезгадані
інформаційні центри і про їхню роль у створенні Всеукраїнської
електронної бібліотеки.

Як я вже казав, протягом кількох місяців я відвідував численні
американські організації, членами яких є бібліотеки, що об'єднались для
управління електронними ресурсами та послугами. Під час мого
дослідження я виявив, що одна з організацій є найбільш підходящою за
своєю структурою. Її назва - Огайо Лінк. Я хочу детальніше розповісти
про Огайо Лінк та про її досягнення.

Огайо Лінк обслуговує наукові бібліотеки у штаті Огайо. Для довідки
скажу, що цей штат на 20 відсотків менший за площею від України і
кількість населення в цьому штаті складає близько 25 відсотків від
населення України . Хоча Україна більша за Огайо і має відповідно
більшу кількість університетів та коледжів, на мою думку в штаті Огайо

достатньо ресурсів для підтримання такої програми як Огайо Лінк -

розвинутої організації, яка б змогла стати в нагоді при розробці
Всеукраїнської електронної бібліотеки.

Ця організація налічує 87 членів з них, майже всі є університетськими бібліотеками за винятком однієї - Державної бібліотеки Огайо. З університетських бібліотек, 16 - громадські університетські бібліотеки. Всі ці університети є досить великими і найбільший з них - Державний університет Огайо - один із провідних університетів у США. А також 47 приватних коледжів розміром від середніх до малих. Коледж Оберлін, мабуть, найвідоміший з усіх приватних коледжів. Є також 23 університетські спільноти. Вони виконують дві функції. Перша - вони готують студентів за допомогою дворічної освітньої програми із запевненням, що після випуску вони продовжать навчання протягом ще чотирьох років у коледжі задля підвищення їхнього ступеня. Друга функція - навчати додатково фаховим спеціальностям, таким як комп'ютерний технолог та помічник юриста. Виходячи з опису трьох типів організацій, можемо зробити висновок, що до Огайо Лінк входять дуже різні організації як за розміром, так і за видом діяльності.

Огайо Лінк була заснована 16 років тому у 1992 році шістьома учасниками у час, коли технології ще не були настільки розвинуті як зараз. Зауважте, що це було у 1992 році - це 3 роки після винайдення Вебу і за 2 роки до представлення браузера «Мозаік».

Перший проект, розпочатий Огайо Лінк - система бібліотечного менеджменту, включно з он - лайн каталогом. Вони обрали систему Інноваційний Інтерфейс і вирішили зупинитись на даній структурі, що на той час здавалось незвичайним. Замість того , щоб встановлювати єдину велику бібліотечну систему, було вирішено встановити систему „Інноваційний Інтерфейс" у кожній бібліотеці, що брала участь у програмі, з Центром управління і штаб - квартирою в Огайо Лінк. Управління центральною системою здійснюється членами системи автоматично. Функція загального каталогу підтримувалась з комп'ютера Огайо Лінк. Огайо Лінк також забезпечує перевезення книжок з однієї бібліотеки до іншої. Ця служба перевезень виявилась дешевшою та зручнішою за звичайну службу доставки. Система Огайо Лінк була створена на основі он - лайн каталогу і значна увага приділялась книгам та друкованим журнальним статтям, а також їхньому поширенню серед членів Огайо Лінк.


Одразу ж після впровадження початкової системи Огайо Лінк , вона почала розширювати свої послуги. У 1998 році, Огайо Лінк створила Центр електронних журналів. За короткий період часу Центр електронних журналів почав надавати електронні журнальні статті на комп'ютери користувачів з тих університетських організацій, що входили до програми. Цей центр розпочав свою діяльність, маючи лише 1400 назв примірників від двох видавців. Цікаво знати! Оскільки видавці не мали надійних архівних служб на той час, розробники вирішили отримувати усі електронні версії журнальних статей і завантажувати їх на сервер Огайо Лінк. Хоча зараз ситуація змінилася на краще, Огайо Лінк продовжує замовляти електронні копії.

У 1999 році Цифровий медіа центр почав опрацьовувати мистецькі колекції і у 2000 році було додано першу електронну книжкову Колекцію. У 2001 році були додані електронні дисертації. Більшість університетів у СІЛА вимагають від своїх студентів надавати їхні роботи у електронному вигляді. Ці університети зберігають дисертації лише в електронній формі. Включення цих робіт та дисертацій до бази Огайо Лінк означає, що вони стануть доступними усьому світові.

У 2002 була впроваджена довідкова он - лайн служба, яка називається „Чат з бібліотекарем". Ця он - лайн служба працювала завдяки програмі, яка була створена і придбана Огайо Лінк. У 2003 році розпочалась програма „Освітній фільм" та була заснована колекція документальних стрічок, а відео було розповсюджено по факультетах серед студентів тих університетів, які брали участь у програмі.

До 2007 року була створена Спільнота цифрових ресурсів. Ця програма була визнана Огайо Лінк як такою, що допомагає у дослідженнях та навчанні. Ця спільнота є дуже важливою для навчання та пошуку.

3 цього можемо зробити висновок, що за 16 років існування Огайо Лінк проявила себе як перспективна та прогресивна компанія.

Давайте поглянемо, що ж відбулось із бібліотеками в результаті впровадження служб Огайо Лінк. Спершу використання ресурсів значно зросло після, того як бібліотеки почали придбавати електронні версії журналів, замість друкованих. Серед публічних університетських груп цей показник зріс втричі, серед приватних університетських груп - у п'ять разів, серед громадських університетських груп - у 20 разів. Згодом діяльність Огайо Лінк розповсюдилась на маленькі інституції. По - друге, за допомогою Огайо Лінк стало можливим використання недоступних раніше матеріалів у маленьких бібліотеках. Багато з цих статей користувачі малих бібліотек змогли знайти у спеціальних журналах, до яких раніше не мали доступу. Очевидно ,що користувачі більше зацікавлені у статті, аніж у журналі, в якому вона публікується. По-третє спільна закупівля повнотекстових колекцій журналів призвела до значного зменшення річної вартості для всіх учасників. Поки що контракти з видавцями не в змозі надати таких результатів, як закупівля електронних журналів.


Четверта перевага для учасників - це можливість поділу програмного забезпечення і витрат, а також зробити головну технічну експертизу. Як приклад можу навести впровадження розпізнавача 8РХ, інтегрованої пошукової програми „Металіб" та придбання і встановлення спеціальних он - лайн довідкових програмних забезпечень. Нарешті виявилось, що приєднання розробок почало здійснюватись швидше і дешевше, бо основна інфраструктура вже існувала. Багато розробок Огайо Лінк, доданих після системи бібліотечного менеджменту можуть стати у нагоді при створенні Електронної бібліотеки України. Включаючи: електронні книги, відео файли, дисертації, он - лайн довідку та цифрові репозитарії. З появою кожної нової розробки ціна суттєво не підвищується так само, як і вартість послуг.

Дозвольте мені завершити невеличким повідомленням про інформаційні центри, що входять до плану, розробленого Агенцією інтернаціонального розвитку. Ці центри по-різному називаються, але суть від цього не змінюється. Ось лише кілька прикладів назв: Інформаційні центри, інформаційні спільноти, навчальні центри і таке інше. Але незважаючи на назву, ці центри виконують три основні функції, передбачені планом Агенції інтернаціонального розвитку. Перша функція - сприяти роботі користувача, яка заключається у наданні довідок бібліотекарем, що використовує електронні джерела. Друга функція - навчальна, допомагає користувачам поліпшити їхні пошукові навики. Мета полягає у тому, щоб зробити користувача самодостатнім. Третя функція - зосередження академічних спільнот навколо інформації, наданої членами академічної спільноти.

Як ви певно знаєте, факультет менеджменту школи Келлог у Норствестернському університеті був залучений до процесу надання гранту Асоціацією міжнародного розвитку і наголошує на власних інформаційних центрах. Інформаційний центр представлений швидше як ідея, аніж деталізований план наслідування, а тому надається свобода у виборі стратегії втілення ідеї інформаційного центру.


Коли грант було отримано, я спитав колег, хто буде відповідати за роботу цих навчальних центрів. Відповідь була - бібліотекарі. Я думаю, що це непогана ідея. Ми знаємо, що бібліотеки змінюються і дуже швидко продовжуватимуть змінюватись. Тож я певен, що все більше бібліотек і бібліотекарів будуть переходити на електронні системи, що безумовно покращить навчальний процес і буде корисно для всіх.

Я вважаю, що інформаційні центри надають реальну можливість для того, щоб Електронна бібліотека України стала багатшою за будь - які інші електронні бібліотеки деінде. І я думаю, що бібліотекарі Інформатіо - Консорціуму отримають можливість сформувати інформаційні центри і покращити їх.