vchilka.in.ua 1

[и] Тин, тип, мир, вихор, жир, миля, мило, питво, пиво, блискава, радити, картина, кошик, рушник


[е] Перлина, серп, метеор, метро, перелаз, серветка, светр, свекор.

[і] літо, кілограм, стійло, колія, лінія, віра, стіл, світлофор, вікно.

[ї] їжа, їхати.

[ц’] киця, цяцька, поліція, різниця, праця.

[г] густо, гарно, грона, граніт, граната.

Радіти, залізниця, колісниця, коаліція, релігія, керівник, принтер, рушниця.

Як я провів(провела) літо

-Привіт!

-Привіт! Рад тебе бачити!

-Як провів літо?

-Я був на морі.

-А де саме ти відпочивав?

- В бухті «Інал». Мені дуже там подобається-чистий пляж, кам’яне узбережжя і гори.

- З погодою пощастило?

-Я там був три тижні. І за цей час був і шторм, і гроза, але загалом тижні два погода була чудова. А де ти була влітку?

- Перші два тижні відпустки я була у селі. Гарно відпочити від міської суєти. А потім я поїхала до Великобританії. Я давно мріяла туди потрапити.

- І як? Не розчарована?

- Ні! Надзвичайно сподобалась Шотландія: природа, замки – просто неймовірно! До того ж мені пощастило-потрапила на етнічний фестиваль, тому ще й натанцювалась ірландських танців.

- А я найбільше люблю колиску античної цивілізації Грецію - захоплює дух давнини! Гаразд. Мені вже час! Рад був зустрітись!

- Я теж! Бувай!

-До зустрічі!

Бувай – Будь здоров! Пока!

Відпочивати - отдыхать

Відпустка - отпуск

Захоплює -
захватывает

Мені вже час! – Мне пора!

Неймовірно - невероятно


Ходили у похід; залишалась у місті; їздила до Сполучених Штатів Америки, до Єгипту, у Францію, на Кубу, в Індію; відвідав музей; їздив на верблюдах.

Коляда


Цикл свят від Свят-Вечора до Водохрещі називають Різдвяними святами або Колядою.

6 січня - Свят-Вечір (Святий вечір, Багата кутя). В цей день нічого не їли аж до першої зірки, бо ж це останній день Різдвяного посту. Господині в цей день готували кутю(обов’язково в новому горщику), 12 пісних страв, скоромне для Різдва, а також пекли печиво і пиріжки, щоб було чим пригощати колядників.

Обрядовою стравою Свят-Вечора є кутя. Найдавнішою вважається ячмінна, яка нині майже ніде не готується. Поширення набула кутя з товченої пшениці, в яку додавали мед, мак, горіхи, узвар в залежності від регіону. У 20-му столітті міщани почали варити кутю з рису.

З першою зіркою вся сім’я сідала за стіл. Подекуди перш ніж розпочати їсти , тричі закликали мороз «Мороз,Мороз! Іди кутю їсти!». Першим коштував кутю дід, якщо його не було господар, за ним господиня, а далі всі члени родини по старшинству. За столом зайвих розмов не велось. Вважалось, що в цей вечір душі померлих спускаються на землю. Повечерявши, залишали на столі кутю, ложки та воду, а поруч клали рушник, щоб душі могли витерти руки.

Різдво, як і Великдень, святкують три дні. Повернувшись з церкви сім’я розговлялась. На столі були холодець, м’ясо, ковбаси, капуста, приготовані напередодні. Готувати в цей день вважалось гріхом.

На Різдво, а подекуди і на Святвечір, починали ходити колядники. Як правило, це були діти, що ходили від хати до хати і співали різдвяні пісні-колядки. Підійшовши до хати, колядники звертались до господарів: «Дозвольте заколядувати!». На що господарі відповідали «Колядуйте!». Зайшовши до хати, хлопці колядували на господаря, господині, а також на дітей цеї хати. Колядників обдаровували печивом, горіхами, а подекуди і грошами. Були також дівочі ватаги колядників, дівчата колядували на подвір’ї, не заходячи до хати.

Крім дітей, на перший день Різдва колядують дорослі парубки. Вони ходять із «звіздою» та дзвоником. Ця ватага складалась з 5-ти колядників: береза, звіздоноша, дзвонар, міхоноша та запасний, який допомагає міхоноші. Підійшовши до вікон береза гукав: «-Пане господарю, благословіть Христа славити!». «-просимо!» - відповідав господар, впускаючи колядників до хати. Ці колядники колядували під образами під дзеленчання дзвоника. Таких колядників господарі багато обдаровували, або припрошували до столу. Парубки довго не сиділи і перед уходом береза казав: «поможи Боже, вам ці свята мирно одпровадити та других у радості і веселості щасливо дождати. Здорові будьте, в гаразді оставайтесь!» Всі колядники низько кланялись усім мешканцям хати, в тому числі і наймитам. Далі ватага рушала до наступної хати.


Тексти колядок різноманітні за своїм змістом. Так, окрім християнської тематики, широко розповсюдженими були хліборобські, мисливські, казково-фантастичні мотиви. Важливими були і весільні мотиви. Такі колядки співали незаміжнім або нежонатим мешканцям хат. Для незаміжніх дівчат вважалось гарною прикметою, якщо на них заколядують на Різдво - це свідчило про швидке весілля.

Колядка


Добрий вечір тобі, пане господарю.
Приспів: Радуйся!Ой радуйся, земле,-
Син Божий народився!

Застеляйте столи та все килимами. Приспів:
Кладіть паляниці з ярої пшениці. Приспів:
Бо прийдуть до тебе три празники в гості: Приспів:
Ой що перший празник , то Різдво Христове, Приспів:
А що другий празник – Святого Василя, Приспів:
А що третій празник – Свята Водохреща. Приспів:
А на цьому слові бувайте здорові! Приспів: