vchilka.in.ua   1 ... 14 15 16 17 18

Задача № 54

Хвора К., 46 років, робоча, звернулася в поліклініку до нейрохірурга зі скаргами на пульсуючий шум у голові, випинання лівого очного яблука, зниження зору лівого ока, часті носові кровотечі. Шум у голові настільки сильний, що не може із-за нього спати. 3 місяці тому назад перенесла черепно-мозкову травму з переломом підстави черепа. Через 10 днів після травми відзначила появу шуму в голові, потім випинання лівого очного яблука, стала зауважувати наростаюче зниження зору на ліве око. При обстеженні пульс — 72 уд. у хв., артеріальний тиск — 140/80 мм рт. ст. (18,7/10,7 кПа). Менінгеальних симптомів немає. Гострота зору: правого ока — 1,0, лівого — 0,1, на очному дні є набряк сітківки ліворуч. Виражений екзофтальм лівого очного яблука, коньюнктива його набрякла, спостерігаються вивороти її з різкою гіперемією і виразками. Рухи лівого очного яблука різко обмежені в усі сторони. Порушень функцій інших черепних нервів не виявлено. Рухи, м'язова сила і тонус у кінцівках збережені. Сухожильні і періостальні рефлекси на руках і ногах жваві, рівномірні. Патологічних рефлексів, мозочкових симптомів і розладу чутливості не виявляється.

1. Назвіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика.

Задача № 55

Хворий Г., 29 років, інженер, поступив у нейрохірургічне відділення зі скаргами на слабість і оніміння в руках і ногах, порушення сечовипускання. Хворіє близько 4 років. Захворювання розвивалося поступово. Першим симптомом захворювання була слабість у правій руці, пізніше приєдналася слабість і у лівій руці, став відчувати оніміння і похолодання пальців обох рук. Рік тому назад з'явилася і швидко стала наростати слабість у ногах, оніміння верхньої половини грудної клітки, виникла затримка сечі. Об'єктивно: внутрішні органи без патології. Артеріальний тиск — 115/80 мм рт. ст. (15,3/10,7 кПа), пульс — 72 уд. у хв. Черепні нерви — норма, крім анізокорії. Права зіниця ширше лівої. Атрофія м'язів плечового пояса, рук, спостерігаються фібрилярні посмикування в дельтоподібному м'язі по обидва боки. Рухи в кінцівках різко обмежені, більше — у руках. Виражене зниження м'язової сили у всіх кінцівках, м'язовий тонус у руках знижений, у ногах підвищений. Сухожильні і періостальні рефлекси на руках відсутні, колінні й ахілові рефлекси високі, рефлексогенні зони розширені. Відзначаються клонуси стегон і колінних чашок. Черевні рефлекси не викликаються. Рефлекс Бабінського по обидва боки. Виявляється відсутність поверхневих видів чутливості з рівня ключиці до мечоподібного відростка з двох сторін. Порушення сечовипускання у виді затримки. При спинномозковій пункції отриманий ксаптохромний ліквор, питоз — 3/3 у мм3, білок — 4,2 г/л; проба Квекенштедта позитивна.


1. Назвіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте можливий клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика.

Задача № 56


Хвора А., 35 років, робоча, поступила в нейрохірургічне відділення зі скаргами на відсутність рухів у ногах, оніміння в них і різко хворобливі судорожні скорочення в м'язах гомілок. Занедужала 8 місяців назад, коли уперше відчула оніміння в обох стопах. Це почуття оніміння поступово наростало і піднялося до рівня пупка. Останні 3 місяці виникла слабість у лівій, потім у правій нозі, що повільно продовжувала прогресувати, що значно обмежило здатність хворої до пересування. За тиждень до госпіталізації зовсім перестала ходити, наступила затримка сечовипускання. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів без патології. Артеріальний тиск — 120/85 мм рт. ст. (16,0/11,2 кПа), пульс — 68 уд. у хв. Черепні нерви, верхні кінцівки — норма. Активні рухи в ногах відсутні; м'язовий тонус і сухожильні рефлекси різко підвищені; відзначається клонус правої стопи. Черевні рефлекси не викликаються. Рефлекс Бабінського й Оппенгейма праворуч. Не ходить. Відзначається болючість при перкусії остистих відростків Д5—Д7 хребців. Виявляється значне зниження поверхневих і глибоких видів чутливості з Д8—Д9 сегментів. На спонділограммі виявляється симптом Ельсберга-Дайка на рівні Д5—Д6 хребців.

1. Вкажіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Назвіть параклінічні методи дослідження, необхідні для уточнення діагнозу.<< предыдущая страница   следующая страница >>