vchilka.in.ua   1 ... 15 16 17 18

Задача № 57

Хворий Б., 58 років, викладач, спрямований до нейрохірурга зі скаргами на різкі болі і слабість у ногах, неможливість ходьби, затримку калу і нетримання сечі. Занедужав 1,5 роки тому, коли стали турбувати періодично виникаючі болі в попереку, що віддають спочатку в ліву, потім у праву ногу. Часом болі зникали, але знову з'являлися після фізичного навантаження чи тривалої ходьби. Через півроку від початку захворювання в попереку і ногах болі стали більш постійними, інтенсивність їхня поступово наростала, приєдналася слабість у лівій, потім у правій нозі, що значно обмежило здатність хворого до пересування. Близько 8 місяців назад виникла затримка сечі. За 2 місяці до госпіталізації затримка сечі перемінилася нетриманням, різко підсилилася слабість у ногах, хворий перестав ходити.

Об'єктивно: внутрішні органи без патології. Артеріальний тиск — 140/85 мм рт. ст. (18,7/11,2 кПа), пульс — 72 уд. у хв. Черепні нерви, верхні кінцівки — норма. Відзначається легка болючість при перкусії поперекового відділу хребта. Рухи в ногах значно обмежені. М'язова сила і тонус у них знижені, більше в лівій нозі. Сухожильні рефлекси на ногах низькі; черевні, кремастернї рефлекси не викликаються. Патологічних симптомів немає. Спостерігається випадання усіх видів чутливості з рівня L1 праворуч і L3 ліворуч униз; симптом Ласега по обидва боки.

1. Назвіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Які параклінічні методи дослідження необхідні для уточнення діагнозу.

Задача № 58

Хворий Ш., 30 років, шофер, доставлений у нейрохірургічне відділення з районної лікарні зі скаргами на болі в грудному відділі хребта, відсутність рухів і оніміння в ногах, затримку сечі. Два дні назад, під час автоаварії одержав травму хребта, гостро відчув як би «утрату ніг». Об'єктивно: з боку внутрішніх органів патології не виявлено. Артеріальний тиск — 130/85 мм рт. ст. (17,3/11,2 кПа), пульс — 62 уд. у хв., черепно-мозкові нерви, верхні кінцівки без змін. Відзначається різка болючість при пальпації в грудному відділі хребта остистого відростка Д9 хребця. Рухи у всіх суглобах нижніх кінцівок відсутні, з виразним зниженням м'язового тонусу і відсутністю колінних і ахіловіх рефлексів у них. Черевні рефлекси (середні і нижні), кремастерні рефлекси не викликаються. Патологічних симптомів виявити не вдається. Спостерігається анестезія поверхневих і глибоких видів чутливості з рівня Д12 сегмента. Затримка сечі і калу.


1. Назвіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика для уточнення діагнозу.

Задача № 59


Хворий А., 28 років, студент, поступив у нейрохірургічне відділення зі скаргами на відсутність рухів і почуття оніміння в ногах, затримку сечі і калу. По анамнестичних даних, зазначені явища виникли місяць назад. Своє захворювання зв'язує з перенесеною травмою хребта (автоаварія). Об'єктивно: з боку внутрішніх органів патології не виявлено. Пульс — 68 уд. у хв., артеріальний тиск — 120/80 мм рт. ст. (16,0/10,7 кПа). Черепні нерви і верхні кінцівки — норма. Відзначається легка болючість при пальпації остистих відростків 2,3 грудних хребців (Д2—Д3). Активні рухи в ногах відсутні, м'язовий тонус у них знижений. Колінні й ахілові рефлекси високі, рівномірні, клонуси стіп. Черевні і кремастерні рефлекси не викликаються. Двосторонні симптоми Россолімо, Бехтєрєва, Жуковського. Виявляється відсутність больової і температурної чутливості з рівня соскової лінії (Дз), м'язово-суглобне почуття не порушене. Затримка сечі і калу. В області хрестця відзначається пролежень розміром 5Х7 см.

1. Назвіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика для уточнення діагнозу.

Задача № 60

Хворий А., 20 років, міліціонер, поступив у нейрохірургічне відділення зі скаргами на головний біль, слабість у правій руці і нозі, розлад мови. Півроку тому назад лікувався протягом місяця в неврологічному відділенні з приводу забитого місця головного мозку легкого ступеня. Через 2 місяці усе пройшло і повернувся до виконання своїх службових обов'язків. Останні 2—2,5 місяці стала турбувати головний біль, інтенсивність якої поступово наростала, приєдналася слабість у правих кінцівках і два тижні до госпіталізації з'явився розлад мови. При обстеженні стан важкий, температура — 36,8°С, свідомість збережена, але приголомшений, ейфорійний, однак інструкції лікаря виконує. Легка ригідність потиличних м'язів, симптом Керніга відсутній; зіниці округлої форми, однакової величини. Реакція зіниць на світло жвава, на конвергенцію ослаблена. Згладжена праву косу-губну складка, правий кут рота опущений. Ковтання не порушене. Язик при висовуванні злегка відхиляється вправо. Рухи в правих кінцівках обмежені, з явним підвищенням м'язового тонусу і зниженням м'язової сили в них. Сухожильні і періостальні рефлекси на руках і ногах справа вище, черевні — праворуч нижче. Рефлекс Бабінського праворуч. Знижена больова чутливість на правій половині тіла, не впізнає на дотик предмети правою рукою. При розмові «плутає» окремі слова, переставляє склади в них, іноді називає не предмети, а їх дії. На очному дні виявлені застійні диски зорових нервів. На краніограмі змін не виявлено.


1. Вкажіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Ваша лікувальна тактика.

Задача № 61


Хворий Р., 38 років, робітник, поступив у нейрохірургічне відділення зі скаргами на головні болі, слабість лівих кінцівок, зниження зору, судомні припадки з втратою свідомості. Хворий близько 3 місяців. Захворювання розвилося гостро, після вживання у великій кількості алкоголю виник перший припадок із судомами в лівій кисті з наступною втратою свідомості. Надалі спостерігалося кілька приступів, що починалися з відчуття іскор і полум'я пер ОД очима, із судорогами в лівій руці і нозі, з наступною утратою свідомості, прикусом язика і мимовільним сечовипусканням (зі слів дружини). За 2—2,5 тижня до госпіталізації після чергового припадку з'явилася слабість у лівих кінцівках, став відзначати наростаюче зниження зору і частішання приступів. 1,5 роки тому була травма черепа, потрапив у мотоциклетну аварію. Об'єктивно: внутрішні органи без патології. Артеріальний тиск — 120/80 мм рт. ст. (16,0/10,7 кПа), пульс — 68 уд. у хв. Менінгеальних симптомів немає. Гострота зору: правого ока — 0,7, лівого — 0,5; виявляється випадання лівих половин полів зору; лівий кут рота відстає при оголенні зубів. Ковтання не порушене. Кінчик висунутого язика злегка ухиляється вліво. Визначається помітне зниження м'язової сили в лівих кінцівках, м'язовий тонус без виразних змін. Сухожильні і періостальні рефлекси високі, ліворуч трохи вище. Черевні рефлекси — низькі. Рефлекс Бабінського ліворуч. Виявляється гіперстезія усіх видів чутливості ліворуч з явищами теплової гіперпатії; не впізнає предмети лівою рукою. В тімяно-потиличній області праворуч визначається рубець і пальпується вм'ятина кісток черепа. На краніограмі відзначається втиснений перелом правої потиличної кісти.

1. Вкажіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика.

Задача № 62


Хворий Л., 27 років, студент інституту фізкультури, поступив у нейрохірургічне відділення зі скаргами на слабість лівих кінцівок і сліпоту правого ока. Занедужав 2 дні назад, коли одержав удар в область шиї праворуч, а через 6 годин виникла і поступово розвилася слабість у лівій руці і нозі, осліп на праве око. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів без патології. Артеріальний тиск — 120/80 мм рт. ст. (16,0/10,7 кПа), пульс — 72 уд. у хв. Менінгеальних симптомів немає. Гострота зору: правого ока — 0,0, лівого — 1,0. Зіниці рівномірні, але права зіниця не реагує на світло. Легка згладженість лівої носо-губної складки, язик при висовуванні відхиляється вліво. Активні рухи в лівих кінцівках обмежені, м'язова сила в них різко знижена, тонус помірковано підвищений. Сухожильні і періостальні рефлекси високі, праворуч вище. Чіткі рефлекси Бабінського, Оппенгейма, Шеффера ліворуч. Черевні збережені, ліворуч нижче. Гіпестезія поверхневих видів чутливості на лівій половині тіла. Мозочкові проби правими кінцівками виконує добре, лівими — непевно (через слабість). Визначається ослаблення пульсації загальної сонної артерії праворуч.

1. Вкажіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика.

Задача № 63

Хворий В., 26 років, робітник, доставлений у нейрохірургічне відділення бригадою «швидкої допомоги» зі скаргами на сильний головний біль, блювоту, зниження слуху на ліве вухо і виділення рідини з нього. Занедужав гостро, 2 години назад упав із другого поверху, спостерігалася втрата свідомості близько 30 хвилин і блювота. При обстеженні стан важкий, у свідомості, але загальмована, сонливий, в'ялий, із важкістю вступає в контакт, дезорієнтований у місці і часі, не пам'ятає, що і як з ним сталося. Виражена ригідність потиличних м'язів, симптом Керніга по обидва боки. Зіниці рівномірні, їхня реакція на світло збережена. Різко згладжена ліва носо-губна складка, лівий кут рота відстає при оголенні зубів, ліве око не закривається (лагофтальм), складочки на чолі при піднятті брів ліворуч не утворюються. Ослаблення слуху на ліве вухо. Ковтання не порушене. Язик при висовуванні злегка відхиляється вправо. Рухи в кінцівках збережені в повному обсязі, м'язова сила і тонус не порушені. Сухожильні і періостальні рефлекси жваві, праворуч вище. Рефлекс Бабінського праворуч, Морінеско-Родовича по обидва боки; черевні рефлекси викликаються слабкіше праворуч. Горизонтальний ністагм; інші мозочкові проби виконує задовільно, усі види чутливості збережені.


1. Вкажіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Обґрунтуйте клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика.

Задача № 64


Хворий Б., 25 років, слюсар, звернувся в поліклініку до нейрохірурга зі скаргами на відсутність рухів, розгинання пальців правої руки. Занедужав 2,5 місяці назад, коли при падінні з висоти одержав перелом правої плечової кістки. Після накладення гіпсової пов'язки помітив неможливість розгинати кисть і пальці. Лікування в невропатолога безрезультатне. При огляді артеріальний тиск — 120/80 мм рт. ст. 1 (16,0/10,7 кПа), пульс — 72 уд. у хв. Черепні нерви -— норма. Рухи разгинальні в правій кисті і пальцях відсутні. Визначається атрофія м'язів кисті, більше в області тенара. Кисть «звисаюча». Карпорадіальный рефлекс знижений праворуч. Гіпестезія болючої і температурної чутливості по зовнішній поверхні передпліччя, анестезія в області першого міжпальцевого проміжку правої кисті. Сухожильні рефлекси на руках і ногах викликаються, рівномірні. Патологічних рефлексів і мозочкових симптомів не виявляється.

1. Назвіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Клінічний діагноз.

4. Ваша лікарська тактика.

Задача № 65

Хвора У., 29 років, домогосподарка, звернулася в поліклініку до нейрохірурга зі скаргами на відсутність рухів у пальцях правої кисті й оніміння в них. Занедужала 3 місяці назад, коли одержала травму в області середньої третини передпліччя (порізалася склом). Відразу відчула оніміння пальців і знайшла, що не може ними рухати. Лікування в невропатолога ефекту не дало. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів без патології. Артеріальний тиск — 120/80 мм рт. ст., (16,0/10,7 кПа), пульс — 72 уд. у хв. Черепні нерви — норма. Сухожильні рефлекси на руках і ногах жваві. Патологічних рефлексів і мозочкових симптомів немає. Рухи в 1, 2, 3 пальцях правої кисті відсутні. Незначно виражена атрофія міжкісткових проміжків тилу кисті. Правий карпо-радіальний рефлекс знижений. Спостерігається анестезія больової і температурної чутливості в області долонної поверхні 1, 2, 3 пальців і кінцевих фаланг на тильній стороні правої кисті. Присутні сліди опіків на 2, 3 пальцях, вони холодні, шкіра їхня блідо-ціанотичного кольору. Грубий рубець на внутрішній поверхні в середній третині передпліччя після травми.

1. Вкажіть патологічні синдроми.

2. Визначите локалізацію патологічного процесу.

3. Клінічний діагноз.

4. Ваша лікувальна тактика.


<< предыдущая страница