vchilka.in.ua 1

Президенту України

В.Ф. Януковичу

---------------------------------------------

вул. Банкова, 11, м. Київ, 01220


Про притягнення до відповідальності посадових

осіб Державної податкової служби України


Вельмишановний Вікторе Федоровичу !


Державна податкова служба України своїм листом від 06.02.2012 р. №3443/7/17-1217 «Щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб`єктами господарювання, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів» встановила не передбачені Податковим Кодексом України заборони бути платниками єдиного податку суб`єктам господарювання, які здійснюють виробництво ювелірних виробів та/або торгівлю ювелірними виробами.

Цього листа підписав заступник Голови ДПС України Ігнатов Андрій Петрович, призначений на посаду Указом Президента України від 26.12.2011 р. №1204/2011. Виконавцем цього листа була начальник відділу оподаткування самозайнятих осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України Федченко Тетяна Аркадіївна, про що вона публічно повідомила делегатів Всеукраїнської конференції учасників ювелірного ринку 25.04.2012 р.

Зазначений лист, розісланий ДПС України до всіх територіальних органів податкової служби, призвів до катастрофічних наслідків для вітчизняної ювелірної галузі, які невідомо коли будуть подолані.

90% всіх суб`єктів господарювання – учасників ювелірного ринку є суб`єктами малого підприємництва, застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та є платниками єдиного податку.

Керуючись листом ДПС України від 06.02.2012 року №3443/7/17-1217 територіальні податкові органи прийняли протиправні рішення про відмову виготовлювачам ювелірних виробів і торговцям ювелірними виробами у видачі свідоцтв платника єдиного податку.

Внаслідок цього ювелірна галузь України вже п`ятий місяць паралізована, зупинені тисячі ювелірних виробництв і об`єктів торгівлі ювелірними виробами. Під загрозою скорочення опинилися 135 000 найманих працівників. Тисячі працівників відправлені у безстрокові неоплачувані відпустки. Значно скоротилися бюджетні надходження у вигляді 5% збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з продажу ювелірних виробів з золота (крім обручок), платини та дорогоцінного каміння.


Ряд казенних підприємств пробірного контролю сфери управління Мінфіну, які здійснюють випробування та клеймування ювелірних виробів, перейшли на одно- або дводенний режим роботи внаслідок значного скорочення замовлень таких послуг від виробників, що вимушено простоюють.

Порушені економічні зв`язки між виробниками ювелірної продукції і роздрібною торгівельною мережею. Наразі неможливо оцінити, скільки часу потребуватиме відродження ювелірної галузі України.

Зауважуємо, що ДПС України проігнорувала позицію Міністерства фінансів України, викладену в листі від 19.01.2012 р. №31-08160-10-18/1122, яким було роз`яснено, що види діяльності з виготовлення ювелірних виробів та торгівлі ювелірними виробами не входять до переліку заборонених видів діяльності для платників єдиного податку.

Також ДПС України не відреагувала на позицію Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, викладену у листі від 27.01.2012 р. №04-39/10-83, в якому прямо вказується на те, що «юридичні особи та фізичні особи - підприємці при здійсненні ними виробництва годинникових корпусів з дорогоцінних металів, виробництва ювелірних виробів з дорогоцінних металів, а також оптової та роздрібної торгівлі ювелірними виробами мають праве обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та зареєструватися платниками єдиного податку відповідно до норм Податкового кодексу України».

У свою чергу учасники ювелірного ринку оскаржили протиправні рішення податкових органів про відмову у видачі свідоцтва платника єдиного податку. На даний час більшість - 17 окружних адміністративних судів та 5 апеляційних адміністративних судів винесли правосудні рішення, якими визнані протиправними рішення про відмову у видачі свідоцтва платника єдиного податку, при цьому на податкові органи покладені зобов`язання видати свідоцтва платника єдиного податку.

Проте, відповіддю ДПС України на ці події стали суцільні фактичні податкові перевірки платників єдиного податку – учасників ювелірного ринку, під час яких мали місце факти незаконного вилучення ювелірних виробів, що знаходилися в продажу. Такі перевірки є безпідставними і ґрунтуються лише на листі ДПС України від 20.03.2012 р. №8003/7/22-1317/200, який був підписаний також заступником Голови Ігнатовим А.П.

На неодноразові звернення Союзу ювелірів України щодо необхідності приведення ситуації у законне русло, відкликання протиправних листів щодо заборони учасникам ювелірного ринку бути платниками єдиного податку, забезпечення видачі їм свідоцтв платника єдиного податку належного реагування з боку керівництва ДПС України не було.

За весь період тривалого конфлікту інтересів між Державною податковою службою України та учасниками ювелірного ринку заступник Голови ДПС України Ігнатов А.П. жодного разу не зустрівся з представниками Союзу ювелірів України. Він був офіційно запрошений, але не взяв участі у Всеукраїнській конференції учасників ювелірного ринку 25.04.2012 р., не зважаючи на те, що конференція проводилася у Конгрес-холі ДПС України.

У свою чергу начальник відділу оподаткування самозайнятих осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України Федченко Т.А. під час вказаної конференції, заслухавши виступи підприємців – учасників ювелірного ринку, представників Союзу ювелірів України та ВГО «Фортеця», привселюдно відмовилася ініціювати скасування листа ДПС України щодо заборони бути платниками єдиного податку виготовлювачів і торговців ювелірними виробами, та заявила, що всі учасники ювелірного ринку з 1 січня 2012 року знаходяться на загальній системі оподаткування.

Міністерство юстиції України за зверненням Союзу ювелірів України провело правову експертизу листа ДПС України від 06.02.2012 року №3443/7/17-1217, якою встановлено, що «цим листом фактично визначено особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності окремої категорії суб`єктів господарювання, що є предметом правового регулювання статті 291 глави І розділу ХІV Податкового Кодексу України. … У разі встановлення листами нових правових норм вони підлягають відкликанню з місць застосування органом, що їх видав, та скасуванню. Враховуючи викладене, Міністерство юстиції України звернулось до Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України з пропозицією щодо відкликання з місць застосування та скасування зазначеного листа».


Таким чином, Мін`юст визнав незаконним лист ДПС України від 06.02.2012 р. №3443/7/17-1217.


Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одними з принципів державної служби є законність та професіоналізм, дотримання прав підприємств, установ і організацій, об'єднань громадян, згідно зі ст. 3 Закону України «Про державну службу». Ці принципи були порушені зазначеними вище посадовими особами ДПС України.


У зв`язку з викладеним, просимо Вас:


  1. Притягти до відповідальності заступника Голови Державної податкової служби України Ігнатова Андрія Петровича, призначеного на посаду Указом Президента України від 26.12.2011 р. №1024/2011
  1. Вжити заходів щодо притягнення до відповідальності начальника відділу оподаткування самозайнятих осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби України Федченко Тетяни Аркадіївни.З повагою,


фізична особа-підприємець ___________________ (____________________)

адреса: _________________________________________________________


фізична особа-підприємець ___________________ (____________________)

адреса: _________________________________________________________


фізична особа-підприємець ___________________ (____________________)

адреса: _________________________________________________________


фізична особа-підприємець ___________________ (____________________)

адреса: _________________________________________________________