vchilka.in.ua 1

Творчий проект на тему:

«Сувенір рідного краю»
Виконав

Шемчук Микола Васильович

учень 11 класу

Брусницького ЗНЗ І-ІІІ ст.

ім. Івана Миколайчука

Кіцманського району

Чернівецької області

Керівник

Гончарюк Віктор Васильович


2010 р.


І. Вступна частина.

Зараз як і раніше, найдорожчим

та актуальним подарунком вважається

те, що створене власноруч.

На творчий тур олімпіади з трудового навчання треба було виготовити сувенір рідного краю. Мені ця ідея дуже сподобалась.

Щоб виконати творчий проект я склав план роботи:


 1. Визначити тему проекту;

 2. Обговорити тему з батьками на предмет необхідності такого виробу;

 3. Вивчити найбільш можливу кількість літератури з обраної теми;

 4. Знайти цікавий історичний матеріал про сувенір рідного краю;

 5. Розглянути різні варіанти сувенірів рідного краю;

 6. Розробити власну конструкцію виробу;

 7. Розробити необхідну документацію для виготовлення сувеніру рідного краю;

 8. Виготовити сувенір рідного краю;

 9. Оформити пояснювальну записку;

10. Захистити проект.


Сувені́р (фр. souvenir від лат. subvenio «приходжу») — подарунок на згадку або річ, пов'язана зі спогадами.


Сувенір на згадку — зазвичай про якусь приємну подію або подорож.


З розвитком туризму як внутрішнього, так і іноземного, з'явилося навіть окреме поняття сувенірна промисловість. Ще у не далекому минулому сувеніри виготовлялися виключно вручну.

В Києві українські сувеніри можна придбати як у спеціалізованих крамницях, так і в традиційному місці зібранні митців і торговців сувенірами — на Андріївському узвозі.Традиційні українські сувеніри — писанки, дерев'яні булави, ляльки у національних строях, предмети традиційного ужитку — рушники, глиняні глечики, козацькі куманці тощо, українська горілка.
Загальні відомості про різьбу по дереву

Різьба по дереву як один з видів художньої обробки дерева у слов'ян і інших народів нашої країни існує споконвічно. Ще за первіснообщинного ладу майже всі знаряддя праці і речі домашнього вжитку, виготовлені з дерева, гарно оздоблювалися різьбою. Про особливо високий розвиток мистецтва різьби по дереву розповідається в літописах, народних переказах і усній творчості періоду Київської Русі. Вирізьбленими узорами красиво оздоблювалися не лише палаци вельмож і магнатів, а й житла простих трудівників-селян, міщан, ремісників. Різьбою прикрашувалися окремі архітектурні деталі будинків — балкони, фронтони, карнизи, наличники і віконниці; деякі частини внутрішнього обладнання кімнат — сволоки, одвірки, двері, лутки; вироби хатнього побуту — мисники, полиці, лавки, скрині, столи, стільці, шафи; знаряддя праці — ткацькі верстати, прялки, гребні, веретена, валки, вози, ярма; різні речі домашнього вжитку — відра, коромисла, хлібні блюда, підноси, ложки, миски, ковшики і багато інших виробів та речей.

З розвитком способів дотування матеріальних благ і удосконаленням знарядь виробництва, різьблення по дереву також швидко розвивається та набуває багатьох видів, форм і мотивів. За технікою виконання, зразками узорів, рисунків орнаменту і загальним виглядом різьба по дереву поділяється на три основних види: плоску, рельєфну і скульптурну. Кожен з вищезгаданих видів за характером і прийомами різьби та мотивами композиції узорів у свою чергу розпадається на ще кілька різних форм.

Плоска різьба має такі основні види: контурну, геометрично-графічну, геометрично-художню, «ільчасте письмо», геометрично-тригранно-виїмчасту, або пірамідально-виїмчасту, геометрично-серповидну та інкрустацію.

Одним з цікавих і простих щодо техніки виконання видів плоскої різьби є контурна різьба, яка виконується на добре виструганих і відшліфованих дошках і фанері м'яких порід деревини. Тематикою узорів орнаментів для контурної різьби в більшості випадків служать сюжетні й декоративні рисунки, а також окремі квіти, рослини, фігури людей, тварини, птахи, різні окремі предмети тощо. Узори рисунків можна різьбити як на чистому фоні дощок і фанери, так і на протравлених світлими і темними барвниками. Рисунок орнаменту, вирізьблений на протравленій поверхні виробу, має чіткіший і яскравіший вигляд, ніж на білому, чистому фоні, тому можна часто зустріти узори рисунків контурної різьби на протравлених поверхнях.

Конструювання

Я переглянув багато літератури та побувавши в інтернеті я вибрав аналоги сувенірів рідного краю.Мені сподобався аналог №4. Його я і вибрав.

Аналог №1
Аналог № 2Аналог №3
Аналог №4
Необхідний інструмент


 1. Лобзик

 2. Набір різців

Вибір матеріалу

Найбільш уживані в різьбярській практиці м'які породи дерев, тому що їх деревина добре піддається обробці, на них легше працювати, а це досить важливо для початківців-різьбярів і особливо для дітей. До таких порід дерев відносяться липа, вільха, береза, груша, почасти осика, верба. У цих дерев текстура однорідна, ростових шарів і кілець майже не помітно, немає смоли.

Різьбити можна і на твердих породах дерев, таких, як дуб, бук, клен, явір, берест, модрина тощо, але для цього треба затратити багато мускульної енергії, що для дітей не під силу. Тому в різьбярській практиці тверді породи вживають рідше.

Щоб добре знати матеріал, на якому доводиться працювати, охарактеризуємо коротко найбільш уживані й відомі породи дерев, їхні фізичні й механічні властивості, їхню текстурну будову тощо.

Липа. Найбільш уживаний матеріал в усіх видах різьби. Деревина липи чиста, біла, має однорідну будову, волокнистість непомітна, добре піддається обробці, але гігроскопічна, тобто вбирає багато вологи і при висиханні дає 14—15% усушки. Вона не має запаху, тому з неї часто виготовляють посуд для зберігання меду, масла й інших продуктів. У старих лин часто зустрічається дуплуватість, а тому для роботи найкраще використовувати деревину віком 50—60 років.

Вироби з липи треба зберігати в сухих приміщеннях з постійною температурою, щоб запобігти передчасному трухлявінню, коробленню, червоточинам та іншим пошкодженням.


Розрахунок собівартості виробу


Матеріали

Вартість/Розрахунки (грн.)

Дошка липова

1,15 грн

Електроенергія

0,25


Амортизація лобзика

0,5

Собівартість
СВ= в123

в1- дошка липова

в2- електроенергія

в3-амортизація лобзика

1,90

Розрахунок прибутку

Ціна аналогу

15 грн

П=Ц-СВ

П- прибуток

Ц- ціна аналогу

СВ- собівартість товару

15 грн- 1,90грн = 13,10

Електроенергія

0,25

Амортизація лобзика

0,5

Собівартість
СВ= в123

в1- дошка липова

в2- електроенергія

в3-амортизація лобзика

1,90Випилювання

Різблення
Складання виробу


Готовий виріб

Список використаної літератури


 1. К. П. Бунятян, В. М. Зубар, «Історія стародавнього світу»

 2. І. А Славко, М. О. Захаров «Різьба по дереву та випилювання лобзиком»

 3. Матеріали інтернету.