vchilka.in.ua 1

Українці вважають День Перемоги дійсно великим святом — соціологічне опитування Центру Разумкова


Понад дві третини громадян України (70,0%) вважають День Перемоги великим святом, ще 23,6% опитаних вважають цей день звичайним святом. Не вважають День Перемоги святом 4,7% респондентів і 1,7% опитаних не змогли відповісти на питання. Розподіл відповідей на це питання не змінюється значною мірою протягом останніх 9 років. Про це свідчать результати опитувань, проведених соціологічною службою Центру Разумкова.

Війну проти фашизму українці переважно схильні називати Великою Вітчизняною, до такої назви схиляються більше двох третин опитаних (66,2%). Близько чверті респондентів (28,6%) називають цю війну Другою світовою. Інші відповіді дали 2,4% респондентів, решта – вагалися з відповіддю. Протягом останніх 9 років переважна більшість називають цю війну саме Великою Вітчизняною.

Респондентам також задавалося питання «Протягом двадцятого сторіччя в історії України було багато подій, коли українці масово знищували один одного: це Перша і Друга світові війни, громадянські війни, політичні репресії. Як Ви вважаєте, який з наведених шляхів рішення взаємних образ є кращим?». Половина опитаних (53,8%) обрали відповідь «Потрібно, примиритися і вважати, що не було ні правих, ні винних». Водночас 28,7% респондентів вважають, що потрібно, щоб винні обов'язково були покарані, навіть через багато років. Решта опитаних вагалися з відповіддю.

Проте у випадку конкретних ініціатив, прихильників примирення виявляється значно менше.

Так ідея примирення ветеранів ОУН-УПА та Радянської армії має майже порівну прихильників (34,6%) і противників (37,2%). Понад чверть опитаних поставилися до цієї ініціативи байдуже, або не змогли відповісти на питання.

Дещо більше прихильників (38,1%) і менше противників (31,7%) має ідея примирення ветеранів радянської та німецької армій.

Водночас переважно негативно громадяни України ставляться до ініціативи встановлення пам’ятників Йосипу Сталіну в містах України. Підтримали цю ініціативу лише 5,7% опитаних, а негативно поставилися до неї дві третини (68,0%) респондентів. Близько чверті опитаних (26,3%) залишаються байдужими до цієї ідеї або вагалися з відповіддю. Підтримка ініціативи встановлення пам’ятників Сталіну знизилася, порівняно з минулим роком, коли підтримували цю ідею 9,6% опитаних, а не підтримували – 56,7%.Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 1 по 5 квітня 2011 року в усіх регіонах України. Опитано 2009 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Незабаром Україна святкуватиме День Перемоги [9 травня]. Визначте, будь ласка, своє ставлення до цього свята.
Для мене це дійсно велике свято

70,0
Для мене це звичайне свято, як і інші офіційні свята

23,6
Для мене це не свято, а звичайний вихідний день

3,8
Для мене це не свято і я вважаю, що цей день має бути робочим

0,9
Важко відповісти

1,6


Протягом двадцятого сторіччя в історії України було багато подій, коли українці масово знищували один одного: це Перша і Друга світові війни, громадянські війни, політичні репресії. Як Ви вважаєте, який з наведених шляхів рішення взаємних образ є кращим?

Потрібно, щоб винні обов'язково були покарані, навіть через багато років

28,7

Потрібно, примиритися і вважати, що не було ні правих ні винних

53,8

Важко відповісти


17,5


З якою назвою війни проти фашизму Ви більш згодні? (Дайте лише одну відповідь)


Велика Вітчизняна війна

66,2

Друга світова війна

28,6

Германсько-радянська війна

2,1

Інше

0,3

Важко відповісти

2,8


Як Ви ставитеся до таких ініціатив:?
Пози-тивно

Нега-тивно

Байдуже

Важко

відповісти

Примирення ветеранів ОУН-УПА та Радянської армії

34,6

37,2

13,9

14,3

Примирення ветеранів радянської та німецької армій

38,1

31,7

14,1

16,1

Встановлення пам’ятників Йосипу Сталіну в містах України

5,7

68,0

15,7

10,6